Zamestnanec
Výber jazyka Euro Planit Holandsko Euro Planit Nemecko Euro Planit Slovensko
14 septembra 2017

7 alebo 10?

V dnešnom článku sa dočítate niekoľko odporúčaní pre výber dovolenky.

 

Leto je už síce na vrchole a väčšina z nás už má dovolenkové plány dávno urobené, ak nie aj zrealizované. Napriek tomu sa každým rokom dookola skloňuje problematika “ideálnej dĺžky dovolenky”. Dovolili sme si pre Vás preskúmať niektoré dostupné zdroje a priniesť krátke zhrnutie.

           Každý rok máme určitý počet dní, ktorý môžeme minúť na takzvaný oddych. Ale je to vždy naozaj oddych? Mali by sme si ich vyčerpať naraz, alebo postupne po menších častiach? Na tieto otázky sa odborníci, ako aj laici snažia opakovane nájsť správnu univerzálnu odpoveď.

           Samozrejme je potrebné zobrať do úvahy charakter vašej práce, rozpočet a v neposlednom rade preferencie rodiny. Vedci z istej univerzity vo Fínsku sledovali 54 participantov po celú dobu trvania ich dovolenky, pričom mali za úlohu stanoviť hodnotu svojej spokojnosti v danom dni. Prekvapením bolo, že vrchol spokojnosti nenastal v momente, keď dovolenka postupovala a participanti potlačili spomienky na prácu do úzadia. Spokojnosť vrcholila práve na 8. deň. Podľa výskumníkov je minimálne 8 dní nutných na využitie všetkých výhod dovolenky. Tim Sackett (expert na HR) tvrdí:”Prvý a posledný deň sa nikdy nezdá ako dovolenka, pretože ešte ste sa len usadili a snažíte sa relaxovať a už musíte myslieť na to, že ďalšiu sobotu budete musieť začať zbierať veci a baliť sa, lebo v nedeľu odchádzate. Z toho vychádza, že prvý a posledný deň vlastne ani nie ste na dovolenke.”

Tu je pár dôvodov, prečo uprednostniť 10-dňovú dovolenku pred týždňovou:

1.   Počas prvých 4 dní sa človek iba adaptuje na prostredie a oddychový režim. Stále myslí na prácu a na to, že by si mal čo najviac odpočinúť. Nie je príliš ochotný sa zapájať do aktivít a skôr pozoruje svoje prostredie. Po 4 dňoch sa stáva z pasívneho pozorovateľa, aktívny účastník, ktorý si dokáže vychutnať zaujímavosti danej lokality.

2.   Ak sa chystáte niekam, kam sa naozaj oplatí ísť, pravdepodobne obetujete minimálne jeden deň na cestu tam a jeden na cestu späť. Či už cestujete autom, vlakom, alebo lietadlom - napriek tomu, že cesta môže trvať iba niekoľko hodín, stres a logistika spotrebujú celé dva dni. To je takmer 30% zo 7-dňovej dovolenky, ale iba 20% z 10-dňovej.

3.   Stanete sa otvorenými pre dovolenku s viacerými zastávkami – cestou na vaše vysnívané miesto určite obchádzate množstvo rôznych krás. Pri 7 dňoch dovolenky si nemôžete dovoliť zastaviť sa ani len v niektorých z nich. 10-dní vám otvorí dvere k nečakaným zážitkom a spomienkam.

4.   Ak odchádzame na predĺžený víkend, málokto z nás si vôbec nastavuje automatickú odpoveď v mailovej schránke. Pokiaľ v práci nie sme týždeň (5 pracovných dní), váhame opustiť v mysli naše povinnosti a stále sa vraciame k tomu (často dokonca s výčitkami svedomia), čo nás po návrate čaká, čo sme prípadne nestihli dokončiť. Avšak pokiaľ v práci chýbame v priebehu 2 pracovných týždňov, nemáme inú možnosť ako zabezpečiť dostatočný „back-up“ v kancelárii a skutočne odovzdať všetky svoje povinnosti kolegovi.

5.   Získate dostatočný čas na vytvorenie si spomienok prostredníctvom zážitkov, ako aj prežitie katarzie z nič nerobenia.

6.    Nie je nič príjemné na balení a odchode, ale keď sa vaša dovolenka prevalí do nasledujúceho pracovného týždňa a vy môžete vidieť ako vaši susedia balia a odchádzajú počas toho, ako si objednávate ďalší drink s dáždničkom, je to na nezaplatenie.

7.   7-dňová dovolenka vo vás vyvoláva trýznivý pocit krátkosti a potreby vrátiť čas, ale 10 dní vám dopraje túžbu po spánku vo vlastnej posteli, sedenia vo vlastnom gauči a grilovania na svojej záhrade. Po 7 dňoch sa často vraciate domov nespokojní a vystresovaní z pocitu „bol som na dovolenke, akoto, že som si neodpočinul“, kdežto 10-dňový odpočinok vás naleje entuziazmom.

     Nech už dovolenku trávite 2 týždne pri mori, alebo radšej zvolíte viacero kratších návštev krás Slovenska, dúfame, že vás naplní elánom do práce a pozitívne nastaví na prípadné zmeny v živote. 

Váš tím Euro Planit.

« Späť na archív noviniek

Video o spoločnostiach

Video o spoločnostiach
Nasleduj Euro Planit cez Facebook Nasleduj Euro Planit cez LinkedIn